m

Naša úloha

Sme tradičnou letecko-opravárenskou a výrobnou spoločnosťou, svojho druhu jedinou na Slovensku, a to nielen pokiaľ ide o množstvo doteraz opravených vojenských i civilných lietadiel a ďalšej techniky, ale aj pokiaľ ide o množstvo typov a verzií opravovaných či modernizovaných lietadiel a vrtuľníkov.

Kontaktujte nás

Adresa: Legionárska 1894/160, 911 04 Trenčín-Biskupice

Telefón: +421 32 65 65 212

Adresa: Trenčín, Legionárska 160
Slovensko
Siete:
Kontakt: +421 32 65 65 212
marketing@lotn.sk
Top
 

Pracovisko nedeštruktívneho testovania

História

Začiatok NDT skúšok, ako ich poznáme dnes sa začal v spoločnosti Letecké opravovne Trenčín, a.s. v roku 1992 vytvorením komplexného pracoviska NDT a vyškolením pracovníkov „Federálnym defektoskopickým strediskom štátneho výskumného ústavu materiálov v Prahe“. Postupom rokov sa jednotlivé metódy NDT zdokonaľovali po technickej, ale hlavne legislatívnej stránke. Najväčšie legislatívne zmeny nastali vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie, kedy sa spoločnosť snažila nasledovať nastavený trend v letectve aplikovaním noriem z radu EN 4179 resp. súvisiacich amerických noriem NAS 410. Proces zdokonaľovania prebieha dodnes aktualizáciou noriem, certifikáciou a recertifikáciou personálu a investovaním do nových technických prostriedkov potrebných na vykonanie jednotlivých metód NDT.
V roku 2014 sa stala spoločnosť Letecké opravovne Trenčín, a. s. firemným členom Slovenskej spoločnosti pre nedeštruktívne testovanie.

UDT-19
UDT-45

Metódy NDT, ktoré vykonáva spoločnosť

PT – Penetračná metóda

Zisťovanie povrchových vád materiálov. Pre penetračnú metódu máme vybudovanú kapilárnu linku.

MT – Magnetická prášková metóda

Zisťovanie povrchových a podpovrchových vád prostredníctvom ručného magnetu JWM -220 a magnetického stroja UNIMAG BASIC 1200, ktorý magnetuje pomocou prechodu prúdu a cievkou, jednosmerným, ale aj striedavým prúdom. Odmagnetovanie je vykonávané prístrojom DEMAT 400 DF.

VT – vizuálna metóda

Zisťovanie povrchových vád materiálov pomocou zraku, lupy a videoskopu General Electric Mentor Visual IQ.

Personál

PT – dvaja certifikovaní pracovníci Level II. podľa noriem EN 4179 / NAS 410
MT – dvaja certifikovaní pracovníci Level II. podľa noriem EN 4179 / NAS 410
VT – jeden certifikovaný pracovník Level II. podľa noriem EN 4179 / NAS 410

Personál na pracovisku NDT zabezpečí vykonanie a vyhodnotenie NDT skúšok (PT, MT a VT) podľa leteckých noriem EN 4179 / NAS 410.

UDT-8